מבצעים

first aliyah museum גלריה ארועים ותערוכות העלייה הראשונה סיורים
מסע אל העבר

המוזיאון מוקדש לתיאור פועלם של אנשי העלייה הראשונה בין השנים 1882-1904. במהלך הסיור אנחנו מצטרפים למסעם האמיץ של המתיישבים האלמונים שהניחו את התשתית למפעל ההתיישבות הציונית בארץ ישראל. הסרטים שהופקו במיוחד עבור המוזיאון משולבים בתוך התצוגות ומספרים את סיפורה של משפחה בדרכה מהגולה אל ההתיישבות בארץ. הצופה חווה את תלאות התקופה ואת רגעיה היפים דרך קורותיהם של שמואל ומרים וילדיהם דוד, רחל ורותי. דמויות העבר קמות לתחייה בפסלוני החימר של בת המושבה הפסלת אורה רוזנצוויג ז"ל, אשר הנציחה את זכרונות הילדות שלה בזכרון יעקב.

התצוגות

בקומת הכניסה:
מבשרי הציונות, העלייה לארץ,השנה הראשונה על קיר בכניסה מוקרנות תמונותיהם של מתיישבי זכרון יעקב היסוד ליישוב הפורח של היום .הראשונים, אנשים ונשים שיצרו בעמל כפיהם את במושבה,משברים ומחלות.

בקומה הראשונה:
תערוכה על תולדות בית הפקידות "גלגולו של בניין" , שרותים וקפיטריה (מופעלת רק באירועים ולפי הזמנה).

בקומה השניה:
התבססות המושבות, תמיכת הברון רוטשילד, ייזמות בתחומי חקלאות ותעשייה, העימות עם פקידי הברון.
הגל השני של העלייה והתרחבות מפעל ההתיישבות, הברון הירש וחברת יק"א, הרצל, החינוך העברי, השמירה, החייאת השפה העברית  והמאבק על חינוך העברי.
חדר מיוחד מוקדש לתמונות משפחת אריזון ובמרכזו פינת עיון בעיתונות עברית מהמאה ה-19.
 
קומה השלישית:
סרט הסיכום ובו רות ודוד המבוגרים מספרים את סיפור חייהם, ארוג בתולדות המדינה. בסרט משולבים קטעים נדירים של קולנוע תיעודי שצולמו בארץ ישראל בשנת 1913 ובתקופת המנדט הבריטי.

במוזיאון אודיטריום חדיש ובו 80 מקומות ישיבה, המשמש להרצאות, כנסים ואירועים.

 להגדלת המפה לחץ עלייה
  הנדיב 2, ת.ד 310 זיכרון יעקב 30900 , טל 888 / 04-6294777 museum@zy1882.co.il